Wstęp

Nazywam się Aneta Tyl, jestem hodowcą psów rasy golden retriever o przydomku hodowlanym Tuskulum Quissam, zarejestrowanym we wrocławskim oddziale Związku Kynologicznego, jak i w FCI (Federation Cynologique Internationale).

Ta strona powstała po to, aby przybliżyć przeciętnemu miłośnikowi psów tematy związane z szeroko pojętą hodowlą oraz utrzymaniem psa. Przyszli nabywcy psa znajdą tu szereg praktycznych porad, nie podręcznikowych, lecz popartych doświadczeniem.

Nie jestem weterynarzem, zootechnikiem, behawiorystą, treserem psów, ani nawet hodowcą z pierwszych stron magazynów kynologicznych. Jestem zwykłą posiadaczką psów, jak tysiące spośród Was. Ze względu na to, iż mam kontakt ze światem, który obraca się wokół psów, mam ukształtowane poglądy na pewne sprawy, którymi chciałabym się z Wami podzielić. Są to poglądy niejednokrotnie odmienne niż te królujące na forach kynologicznych, być może ktoś uzna je czasem za kontrowersyjne.

Nie uznaję w życiu autorytetów i nie chcę, aby ktoś w ten sposób mnie traktował. Liczę natomiast na dyskusję i wymianę poglądów w komentarzach pod postami. Ja również, dzieki temu projektowi, zamierzam się czegoś nowego od Was dowiedzieć.

Będę obalać mity i postaram się przekonać Was do niektórych ważnych dla dobra zwierząt decyzji. Będę promować takie postawy, które w przyszłości mogą ograniczyć liczbę bezdomnych psów spędzających życie w schroniskach.

Jestem bezwzględną rasistką, co nie oznacza, że uważam Wasze kundelki za gorsze. Wręcz przeciwnie, będę domagać się, aby traktować je na równi z „psią arystokracją”. Jeśli dopatrzycie się tu krytyki Waszych poczynań, pamiętajcie, że nie potępiam ludzi, lecz co najwyżej czyny, które w większej części pochodzą z niewiedzy, a nie z wyrachowania.

Serdecznie zapraszam do współpracy hodowców, którzy prowadzą domowe, małe hodowle i są pasjonatami „swoich” ras. Będę faworyzować i zapraszać takie osoby, aby opowiedziały o życiu i wszelkich sprawach związanych z konkretną rasą. Ma to ułatwić czytelnikom wybór psa i hodowli, z jakiej zechcą go nabyć.

wtorek, 1 listopada 2011

Seter szkocki gordon- portret rasyMa lśniącą czarną sierść targaną wiatrem, kiedy płynnym, harmonijnym ruchem przybiega, aby Cię powitać. Jego sylwetka determinowana jest poprzez elegancję i klasę stylowego, rasowego psa. Z ciemnobrązowych oczu wyziera bystrość i inteligencja oraz, co najważniejsze, bezgraniczna miłość do Ciebie.
Taki właśnie jest szkocki seter. Jeśli umiejętnie pokierujesz jego życiem, zrobi dla Ciebie wszystko. Jest tylko Twój i niczyj więcej, gdyż rasa ta należy do psów jednego właściciela.


Myślisz pewnie, że jako pies myśliwski szczęśliwy będzie jedynie na łące i w lesie łapiąc nosem wiatry górne i wiatry dolne? Że taki pies potrzebuje domu z wielkim ogrodem, a trzymanie go w mieszkaniu stanowi udrękę? Zdradzę Ci pewną tajemnicę. Ten pies potrzebuje do szczęścia jedynie odpowiedzialnego właściciela, który znajdzie dla niego czas, podąży za jego naturą i pozwoli mu realizować jego pasję. Instynkt, temperament i pasję myśliwską można troszkę oszukać. Gordon jest psem wszechstronnym, świetnie sprawdzi się w innych aktywnościach, będzie z chęcią aportować, ćwiczyć agility, czy obedience. Dla odprężenia, sprawienia mu prawdziwej przyjemności zgodnej z jego naturą, pozwól mu od czasu do czasu wybiegać się na łące poza miastem. Jedyne na co musisz uważać, będąc właścicielem nawet wyszkolonego, myśliwskiego psa, to by nie stracić czujności, gdy pasja łowiecka poniesie gordona za daleko i kiedy zniknie Ci z oczu podążając za wypatrzoną leśną zwierzyną. Jednym z największych horrorów, jaki przeżywa właściciel, jest czekanie, czy pies wróci sam do niego, czy nie stała mu się krzywda, czy nie wpadnie we wnyki w nieznanym sobie miejscu, lub nie zastrzeli go jakiś wyrywny myśliwy.

Jeśli jesteś zbyt zapracowany, spędzasz mało czasu w domu, a po swoich zajęciach marzysz tylko o tym, aby położyć się do łóżka, albo jeśli jesteś po prostu leniwy- kup sobie obrazek z gordonem, lub fototapetę. Seterowi szkockiemu, który nie ma stałego kontaktu ze swoim panem, "pęknie serce", lub powodowany frustracją i nudą, zdemoluje Ci mieszkanie. Aby cieszyć się tak pięknym, majestatycznym psem, musisz dostosować swoje życie do jego natury. Jeśli to zrozumiesz, będziecie świetnie razem bawić się i spędzać wolny czas nad wodą, w lesie, na szkoleniu lub na wystawach. Gordon będzie wówczas Twoim wiernym towarzyszem i przyjacielem.

Jest jeszcze druga strona medalu owej psiej inteligencji. Gordon to bystry pies, który bardzo szybko wyłapie Twoją niekonsekwencję w wychowaniu i radośnie wykorzysta ją przeciwko Tobie. Nie daj się zatem zwieść pięknemu pyszczkowi. Jeśli w latach szczenięcych będziesz go za bardzo rozpieszczał, pozwalał na rzeczy, których nie zamierzasz tolerować, kiedy pies podrośnie (np. spanie w Twoim łóżku), Gordon owinie Cię wokół własnej łapki. Uwierz mi, że walka z dorosłym psem o miejsce w łóżku czy w Twoim fotelu, nie należy do rzeczy przyjemnych. Jeśli nie stać Cię na konsekwentne egzekwowanie prawidłowego zachowania, dorosły seter pokaże Ci swoją wyższość. Przejmie obowiązki przewodnika stada. Możesz mieć wówczas przechlapane.


Gordony to zrównoważone, inteligentne, wszechstronne psy przywiązane do jednej rodziny. Choć jego wygląd i postura może wzbudzać respekt w osobach postronnych, nie licz na to, że seter obroni Twoje mienie i Ciebie samego przed złodziejem i bandytą. Jak sporo ras pośród psów myśliwskich, został on stworzony na potrzeby ścisłej współpracy z człowiekiem. W tej rasie nie selekcjonowano i nie wzmacniano cech związanych z ciętością i agresją. Gordon to Twój przyjaciel i towarzysz zabaw, a nie stróż, czy broń na bandytów. Z tych samych powodów seter szkocki nie będzie prowodyrem ulicznych awantur z obcymi psami. W tej sytuacji Ty musisz być przygotowany, aby bronić swojego przyjaciela przed ewentualną agresją innych psów.

Dziękuję p. Agacie Witkowskiej z hodowli
gordonów BLACK IVY
za udostępnienie zdjęć ilustrujących powyższy tekst.


Wzorzec rasy


SETER SZKOCKI (GORDON) 

KRAJ POCHODZENIA: Wielka Brytania 
DATA PUBLIKACJI OBOWIĄZUJĄCEGO STANDARDU: 14.06.1987 
TŁUMACZENIE: Czesław Kurowski, Renata Czechowska 

PRZEZNACZENIE: 
Pies wystawiający 
KLASYFIKACJA FCI: 
Grupa 7 - Wyżły 
Sekcja 2 - Wyżły Brytyjskie; 2.2 - Setery. 
Wymagane próby pracy 


WYGLĄD OGÓLNY: 
Pies o szlachetnym wyrazie, budowy galopena, sylwetką przypominający silnego konia myśliwskiego - huntera. Harmonijnie i proporcjonalnie zbudowany. 

ZACHOWANIE I TEMPERAMENT: 
Inteligentny, pojętny, pełen godności. Śmiały, towarzyski, o usposobieniu przyjaznym i zrównoważonym. 

GŁOWA:  Raczej głęboka niż szeroka. Odległość od guza potylicznego do stopu nieco większa niż od stopu do nozdrzy. W okolicach oczu głowa powinna być sucha. Mózgowa część czaszki: Czaszka lekko zaokrąglona, najszersza pomiędzy uszami, pojemna, nieco dłuższa niż kufa. Guz potyliczny dobrze zaznaczony. 

Stop: Wyraźny. 

Twarzowa część czaszki: 
Nos: Duży, szeroki, czarny, o szeroko rozwartych nozdrzach. 
Kufa: Długa, o prawie równoległych liniach, nie spiczasta ani wąska. Głębokość kufy powinna być nieco mniejsza niż jej długość. 
Wargi: Niezbyt obwisłe, wyraźnie zarysowane. 
Szczęki/uzębienie: Szczęki mocne, o idealnym i kompletnym zgryzie nożycowym t.j. siekacze górne powinny ściśle pokrywać siekacze dolne. Zęby osadzone prostopadle do szczęk. 
Policzki: Na tyle mało wydatne, aby głowa sprawiała wrażenie suchej. 
Oczy: Ani zapadnięte ani zbyt wypukłe, osadzone dostatecznie głęboko pod łukami brwiowymi; o żywym, inteligentnym wyrazie. Powinny być ciemnobrązowe i lśniące. 
Uszy: Średniej wielkości, o delikatnej skórze. Osadzone nisko i przylegające do głowy. 

SZYJA: 
Długa, sucha, o łukowato wygiętej linii górnej, bez obwisłego podgardla. 


TUŁÓW: 
Umiarkowanej długości.
Lędźwie: Szerokie i lekko wysklepione. 
Klatka piersiowa: Głęboka lecz nie nazbyt szeroka. Żebra dobrze wysklepione, sięgające daleko ku tyłowi. 

OGON: 
Prosty lub lekko szablasty, nie sięgający poniżej stawu skokowego. Noszony poziomo lub poniżej linii grzbietu. Gruby u nasady i zwężający się stopniowo ku końcowi. Włosy pióra rozpoczynającego się u nasady ogona powinny być długie, proste i skracające się w kierunku jego końca. 


KOŃCZYNY: 
Kończyny przednie: mocne, o płaskich i prostych kościach. 
Łopatki: Łopatki długie i ukośnie ustawione daleko ku tyłowi, płaskie i dobrze związane w kłębie. Niepożądane zbyt ciężkie. 
Łokcie: Nisko osadzone pod tułowiem. 
Śródręcze: Ustawione pionowo do podłoża. 
Kończyny tylne: Od biodra do stawu skokowego długie, szerokie i umięśnione, zaś od stawu skokowego do stopy proste, krótkie i mocne. Miednica prawie pozioma. 
Stawy kolanowe: Dobrze kątowane. 
Stopy: Owalne, z dobrze wysklepionymi, zwartymi palcami. Pomiędzy palcami obficie owłosione. Opuszki dobrze rozwinięte, mocne. 
RUCH: 
Równy, miarowy, płynny i posuwisty, z silną akcją kończyn tylnych. 


SZATA: 
Włos: Na głowie, przedniej stronie kończyn i na końcach uszu powinien być krótki i delikatny. Na pozostałych partiach ciała średniej długości, płasko przylegający, nie kędzierzawy ani falisty. Frędzle na górnej części uszu długie i jedwabiste, z tyłu kończyn długie, delikatne i proste. Obfite owłosienie brzucha tworzy frędzle rozciągające się na przedpiersie i spodnią stronę szyi. Wszystkie frędzle nie powinny być faliste ani kędzierzawe. 
Umaszczenie: Smoliście czarne, lśniące, bez śladu rdzawego nalotu, z podpalaniem koloru dojrzałego kasztana. Dopuszczalne są czarne znaczenia wzdłuż palców i pod żuchwą. 
Podpalania: dwie wyraźne plamki nad oczami o średnicy nie przekraczającej 2 cm (3/4 ins); na bokach kufy podpalanie tworzy obwódkę otaczającą kufę, nie sięgającą jednak wyżej nasady nosa. Podpalania na gardle oraz dwie duże, wyraźnie odcinające się plamy na piersi. Podpalanie na wewnętrznej stronie ud rozciąga się na przednią część kolan i zachodzi na zewnętrzną powierzchnię tylnych kończyn od stawu skokowego do palców. Na kończynach przednich podpalanie sięga do łokci z tyłu i do nadgarstków lub nieco wyżej z przodu. Podpalanie wokół odbytu. 
Akceptowane są bardzo małe białe plamki na piersi. Wszelkie inne kolory poza wyżej wymienionymi są niedopuszczalne. 
WZROST: 
Wysokość w kłębie: 
psy: 66 cm (26 ins), 
suki: 62 cm (24,5 ins) 

MASA CIAŁA: 
psy: 29,5 kg (65 lbs), 
suki: 25,5 kg (56 lbs). 

WADY: 
Wszelkie odstępstwa od powyższego standardu powinny być uznawane za wady i oceniane w zależności od stopnia odchylenia. 

UWAGA: 
Samce muszą mieć normalnie rozwinięte dwa jądra umieszczone całkowicie w worku mosznowym.2 komentarze:

  1. Oj Setery...Cudne są :-) Takie dostojne, delikatne....
    Mirkowi się marzy "sweterek"

    OdpowiedzUsuń
  2. A mnie się marzy pies faraona :-) Tak wiele jest pięknych psów, które byłyby dla nas szczęściem, tak niewiele możemy ich przyjąć w ciągu życia do naszego serca.

    OdpowiedzUsuń