Wstęp

Nazywam się Aneta Tyl, jestem hodowcą psów rasy golden retriever o przydomku hodowlanym Tuskulum Quissam, zarejestrowanym we wrocławskim oddziale Związku Kynologicznego, jak i w FCI (Federation Cynologique Internationale).

Ta strona powstała po to, aby przybliżyć przeciętnemu miłośnikowi psów tematy związane z szeroko pojętą hodowlą oraz utrzymaniem psa. Przyszli nabywcy psa znajdą tu szereg praktycznych porad, nie podręcznikowych, lecz popartych doświadczeniem.

Nie jestem weterynarzem, zootechnikiem, behawiorystą, treserem psów, ani nawet hodowcą z pierwszych stron magazynów kynologicznych. Jestem zwykłą posiadaczką psów, jak tysiące spośród Was. Ze względu na to, iż mam kontakt ze światem, który obraca się wokół psów, mam ukształtowane poglądy na pewne sprawy, którymi chciałabym się z Wami podzielić. Są to poglądy niejednokrotnie odmienne niż te królujące na forach kynologicznych, być może ktoś uzna je czasem za kontrowersyjne.

Nie uznaję w życiu autorytetów i nie chcę, aby ktoś w ten sposób mnie traktował. Liczę natomiast na dyskusję i wymianę poglądów w komentarzach pod postami. Ja również, dzieki temu projektowi, zamierzam się czegoś nowego od Was dowiedzieć.

Będę obalać mity i postaram się przekonać Was do niektórych ważnych dla dobra zwierząt decyzji. Będę promować takie postawy, które w przyszłości mogą ograniczyć liczbę bezdomnych psów spędzających życie w schroniskach.

Jestem bezwzględną rasistką, co nie oznacza, że uważam Wasze kundelki za gorsze. Wręcz przeciwnie, będę domagać się, aby traktować je na równi z „psią arystokracją”. Jeśli dopatrzycie się tu krytyki Waszych poczynań, pamiętajcie, że nie potępiam ludzi, lecz co najwyżej czyny, które w większej części pochodzą z niewiedzy, a nie z wyrachowania.

Serdecznie zapraszam do współpracy hodowców, którzy prowadzą domowe, małe hodowle i są pasjonatami „swoich” ras. Będę faworyzować i zapraszać takie osoby, aby opowiedziały o życiu i wszelkich sprawach związanych z konkretną rasą. Ma to ułatwić czytelnikom wybór psa i hodowli, z jakiej zechcą go nabyć.

wtorek, 10 kwietnia 2012

Kojczykowe historie- Mamy duże pieski.

Są takie dni, których aparat fotograficzny po prostu nie lubi. Dziś właśnie był taki dzień. Po serii nieudanych, nieostrych zdjęć, wysiadły baterie w obu aparatach, w związku z tym, nie będzie fotek z ważenia piesków.
Pieski postanowiły być dziś niefotogeniczne, a Mantra uparcie wsadzała łebek w obiektyw. Tylko tyle udało mi się wyłuskać, zanim wysiadły aparaty:


Obiecałam Wam, że dziś przedstawię pieski z imion oraz oczywiście podam ich wagę. Od tej pory co wtorek, będziemy monitorować zmiany. Waga urodzeniowa piesków wynosiła w przybliżeniu pół kilo.

IZER SONG (piesek niebieski)- 1,28 kg
IZER MELODY (piesek czerwony)- 1,20 kg.
IZER VOICE (piesek beżowy)- 1,32 kg.

A nie mówiłam, że Tryptyk Izerski :-DDD

Mamy naprawdę bardzo duże pieski, co jest spowodowane małą ich liczebnością oraz doskonałym stanem zdrowia. Dla porównania przypomnę, że pieski z miotu, gdzie było 6 malców ważyły od 800 gram do 1,07 kilo. To też było ładnie. Tym razem nawet najlżejszy piesek waży więcej od najcięższego z poprzedniego miotu. 
Pieski są bardzo wyrównane, praktycznie trudno je od siebie odróżnić. Stąd tak ważny jest system oznaczenia, aby monitorować przyrost wagi każdego pieska z osobna i ewentualnie wypatrzyć jakieś gorsze tygodnie.
Z nazw piesków, dlaczego takie, a nie inne,  wytłumaczę się za kilka dni na blogu głównym.

8 komentarzy:

 1. Tłuściutki, ale piękniutki ten Tryptyk Izerski:)
  Najwa żniejsze, że łobuiaczki rosna zdrowo! Z aparatem proponuję rozmówić się na osobności:) aby więcej takich niespodziewajek nam nie robił!
  Pozdrawiam ciepło i czekam na otwarte oczyska:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Baterie za karę poszły do ładowarki, gdzie są traktowane prądem, brrr... :-)

   Usuń
 2. Też tak mniemam, że duża waga to zasługa mało licznego miotu, jednak co trzy to nie sześć :) A co do imion to szczerze mówiąc jestem rozczarowana - nie dlatego, by były brzydkie, całkiem sensowne są ale, miałam nadzieję, że mam jakieś szanse ze swoimi propozycjami.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ale za to wszyscy biorący udział w zabawie będą mieli szansę na wylosowanie niespodzianki :-) Choć wiem, że to nie to samo, co zostać chrzestnym.

   Usuń
 3. Imiona rewelacyjne!!! Zupełnie jak ich posiadacze :D


  Pzdr.

  OdpowiedzUsuń
 4. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 5. Rany nie sądziłam ,że w 4 dni są w stanie powiększyć swoją wagę prawie dwukrotnie. Co z tempo ;-)) Pozdrawiamy całą komitwą tłuścioszki ,rodziców i Was
  P.S. (Komitwa-3 koty+pies )

  OdpowiedzUsuń